12-12-2017 - 22:44
Esteu aquí: Inici Serveis web Actualitat El premi literari Anton Navarro distingeix 7 joves de la comarca, dels quals 4 són premiats i 3 finalistes
  • Text Gran
  • Text Normal
  • Text Petit

El premi literari Anton Navarro distingeix 7 joves de la comarca, dels quals 4 són premiats i 3 finalistes

per Jordi Pua Puñet darrera modificació 27/11/2017 11:41

Enguany han concursat 18 centres d’ensenyament (escoles i instituts) que han presentat 165 treballs.

Diumenge, dia 26 de novembre de 2017 ha tingut lloc el lliurament de premis de la 27a edició del Concurs Literari Intercomarcal Anton Navarro al cinema-teatre Els Til·lers de Sort. Aquest premi l’organitzen els consells comarcals de l’Alta Ribagorça, el Pallars Jussà i el Pallars Sobirà; i  els serveis de català respectius, adscrits al Consorci per a la Normalització Lingüística (Centre de Normalització Lingüística de Lleida).

L’acte ha estat presidit pel Sr. Carlos Isus, president del Consell Comarcal del Pallars Sobirà; Josep Lluís Farrero, president del Consell Comarcal de l’Alta Ribagorça; el Sr. Constantí Aranda, president del Consell Comarcal del Pallars Jussà, i la Sra. Paquita Sanvicén, directora del Centre de Normalització Lingüística de Lleida.

En aquesta edició, com en els certàmens anteriors, la temàtica dels treballs ha estat lliure, i com en les darreres tres convocatòries, s’ha introduït l’ús de la variant dialectal ribagorçanopallaresa en les bases del Concurs, no com a condició obligatòria, però sí com a aspecte important a valorar.

Avui també, i amb motiu de la celebració del 150 anys del poeta ribagorçà que dona nom al premi, el Consell Comarcal de l’Alta Ribagorça li ha volgut retre un homenatge i ha presentat una llibreta poètica il·lustrada, que recull 12 poemes del mestre nascut a Vilaller. L’il·lustrador Sebastià Jordà ha posat forma i color a les composicions, que remeten a la bellesa dels paisatges del Pirineu i que parlen de sentiments com l’amor i el dolor. Aquesta publicació es repartirà, entre d’altres, entre tots els participants del Premi de narrativa infantil i juvenil, i pretén tres objectius: homenatjar la figura del poeta, promoure la seva obra i convertir-se en una eina perquè els alumnes tinguin una font d’inspiració on poder escriure o dibuixar, explica el president del Consell Comarcal, Josep Lluís Farrero. La publicació ha comptat amb l’ajut de l’IDAPA i de l’IEI, i amb la col·laboració del CPNL.

Enguany han concursat 18 centres d’ensenyament (escoles i instituts) que han presentat 165 treballs. El jurat, format pel senyor Agústí López i les senyores Montserrat Badia i Maria Cinta Roqué, han escollit les següents narracions:

 

GRUP A (1r i 2n de primària)

 

1r premi:         Les pastilles de l’ós, de Dídac Cano Folguera, de l’Escola de la Vall de Boí.

Finalistes:       Gairat el cérvol, de Valença Pes Subías, de Col·legi M. Immaculada de Tremp

La llebre, de Martí Miró Ticó, de l’Escola Montsant de Pallars de Rialp.

 

 

GRUP B (3r i 4t de primària)

 

1r premi:         El moixerdí pontarrí i la moixerdina pontarrina, de Martina Monsó Peguera, de l’escola Ribagorçana del Pont de Suert.

Finalistes:        Un potxó per a cada galta, d’Agnès Feliu Casal, de l’escola de Llavorsí.

Lo porquet tafaner, de Martina Soro Ribó, del Col·legi M. Immaculada de Tremp.

 GRUP C (5è i 6è de primària)

 

1r premi:         Foc al cor, de Noa Pallàs Oliva, de l’Escola Ribagorçana del Pont de Suert.

Finalistes:        El meravellós viatge d’Edward Tulane, d’Irene del Cueto Díaz, de l’Escola Ribagorçana del Pont de Suert.

                        La goiata dels cavalls, de Núria Castellarnau Orteu, de l’Escola La Closa d’Esterri d’Àneu.

 

 GRUP D (1r i 2n d’ESO)

 

1r premi:         Les bruixes del pla de Salito, d’Assua Bellera Abella, del SES Joaquim Morelló d’Esterri d’Aneu.

Finalistes:        Per què?, de Ginesta Puigarnau Moreno, del Col·legi M. Immaculada de Tremp.

Amb els seus ulls blau marí, de Laia Soldevila Coloma, de l’institut de la Pobla de Segur.

GRUP E (3r i 4t d’ESO)

 

1r premi:         Enyor de la meva terra, de Berta Tudel Jordana, de l’IES del Pont de Suert

Finalistes:        Un destí inesperat, de Cristina Boneta Perisé, de l’institut del Pont de la Pobla de Segur.

Una nit al Pallars, d’Adrià Pont Servent, de l’institut de la Pobla de Segur.

GRUP F (Batxillerat i cicles formatius)

 

1r premi:         La calaixera de noguer de l’oncle Celestino, de Genís Bellera Abella, de l’institut Hug Roger III de Sort.

Finalistes:        Temps de guerra, de Sandino Subirana Pérez, de l’institut del Pont de Suert.

Biografia d’un diccionari, de Maria Alonso Badia, de l’institut del Pont de Suert.

 

Seguidament a l’acte de lliurament, es projectà la pel·lícula Gru 3: el meu dolent preferit, en la seva versió en català.

 

Aquesta edició del Concurs ha comptat amb la col·laboració del Patronat del Parc Nacional d’Aigüestortes i Estany de Sant Maurici,“la Caixa” i l’Ajuntament de Sort.

 

 

DESTACATS

 * Desenvolupat per: Semic Internet

consell@ccar.ddl.net - Tel. 973 69 03 53 - Fax 973 69 05 75 Av. Victoriano Muñoz, 48 - 25520 El Pont de Suert Avís Legal